16.02.2024

Zdrowie – najlepszy prezent

Zdrowie jest podstawą szczęśliwego życia, wiedzą o tym wszyscy – duzi i mali. Składając życzenia najbliższym to właśnie zdrowie jest na pierwszym miejscu. Warto więc myśląc o prezentach, nawet tych bez okazji, skorzystać z nowinek technicznych i poddać się badaniom profilaktycznym. Damy tym samym dobry przykład innym, a jest ku temu powód – badamy się zdecydowanie zbyt rzadko.

Czasy post-pandemiczne, obok rozkwitu technologii i cyfryzacji, zmieniły nas – ludzi. Można pokusić się o stwierdzenie, że w wielu przypadkach pogoń za pieniądzem nie jest już tak dynamiczna, a dobra materialne nie są wartościami nadrzędnymi. Przypominając sobie nasze uczucia, kiedy byliśmy zamknięci w czterech ścianach, otoczeni przedmiotami, wiemy za czym tęskniliśmy najbardziej. Brakowało nam uśmiechu przyjaciół, czasu spędzonego z nimi. Brakowało nam pewności, że my i nasi bliscy jesteśmy zdrowi i bezpieczni. I te wartości pielęgnujemy wciąż najbardziej. Często też myśląc o prezentach dla naszych ukochanych, decydujemy się na zainwestowanie w ich zdrowie, zamiast w kolejny, nawet najpiękniejszy przedmiot.

Niwelujmy stres

Trudno jest uniknąć stresu. Choć coraz częściej słyszymy o regułach „work-life balance” to wielką sztuką jest rzeczywiste oddzielenie świata zawodowego od prywatnego i znalezienie właściwego balansu. A życie pod presją zaburza funkcjonowanie naszego organizmu. Jeśli dodatkowo mamy braki we śnie, nie dbamy o dietę i aktywność fizyczną, to sytuacja wydaje się być poważna. Zacznijmy zmiany małymi krokami – zadbajmy o siebie i współdomowników. Odłóżmy na bok smartphony i tablety, szczególnie tuż przed snem. Wprowadźmy zwyczaj obowiązkowych spacerów. Kupmy bliskim karnet na jogę lub grę w tenisa. Dobrym pomysłem jest też obdarowanie kogoś dużym szklanym bidonem i uzyskanie zapewnienia, że będzie on opróżniany i napełniany kilka razy dziennie. I wreszcie, najważniejsze: wybierzmy się wspólnie na badania profilaktyczne! Zapisując swoje badania w wirtualnej teczce pacjenta, możemy analizować czy nasze zdrowie jest w normie czy też wymaga konsultacji ze specjalistą. Dzięki takim rozwiązaniom jak Zbadani.pl, gdzie nie tylko masz dostęp z każdego miejsca na świecie do historii swoich badań ale także masz możliwość odbycia praktycznie niezwłocznie konsultacji z wybranym specjalistą, dbanie o zdrowie, staje się coraz prostsze.

Badania profilaktyczne – czas start!

Zaskakujące jest to, że regularnie oddajemy na przegląd nasz samochód, dbamy o kominy i instalacje grzewcze, a nasze zdrowie „zostawiamy na później’. Łatwo przychodzi nam znalezienie wielu pretekstów, dla których uznajemy, że czas na badania profilaktyczne jeszcze nadejdzie. Potwierdzają to dane STADA Health Report 2023, badania przeprowadzonego wśród 32 tys. respondentów z 16 europejskich krajów, w tym z Polski. Niestety 42% Europejczyków nie wykonuje żadnych testów profilaktycznych, a jedynie15% stwierdziło, że uczestniczy we wszystkich istotnych wizytach. 2/3 Polaków przyznaje, że nie poddaje się badaniom kontrolnym. Najbardziej odpowiedzialni wydają się być Holendrzy i Anglicy, z których odpowiednio 32% i 31% regularnie odwiedza gabinety zabiegowe i obrazowe. Wbrew pozorom, wiek nie ma tu aż tak istotnego znaczenia, ponieważ odnotowujemy jedynie niewielki wzrost zainteresowania tym tematem wśród osób powyżej 44. Roku życia. Badają się częściej kobiety (62%) niż mężczyźni (53%).

Teczki pacjentów – żeby było łatwiej

Dane potwierdzają, że temat badań profilaktycznych jest dla nas pewnego rodzaju tabu. Mówimy o nim często z pewnym zawstydzeniem i z przekonaniem, że „niedługo się nim zajmiemy”. Niejednokrotnie też przeraża nas wizja kolejek w poczekalni, długiego procesu otrzymywania wyników, w tym opisów. Miejmy świadomość, że dzięki rozwojowi technologii sam proces może być znacznie uproszczony. Platformy wspierające proces diagnostyczny, oferujące również wgląd do całej historii leczenia, w tym do tzw. teczek pacjentów, a nawet teczek dziecka i bliskich osób, są nowinkami, z których należy korzystać. Świat wirtualny zapewnia odbieranie wyników online oraz szybkie i fachowe konsultacje, także badań obrazowych. Można więc zorganizować sobie i ważnym dla nas osobom najpiękniejszy i najważniejszy prezent – nowoczesną diagnostykę, dziś, nie jutro.

← wróć do listy artykułów