Technologia, która wkracza w nasze życie z ogromnym tempem, zmienia je nieodwracalnie w każdej niemal dziedzinie. Dzięki temu rozwijamy się, możemy działać szybko i precyzyjnie. Widać to szczególnie w systemie ochrony zdrowia, gdzie dzięki cyfrowym innowacjom, digitalizacji robimy ogromny krok na przód, co wydaje się być nieuniknione. Niezwykle istotną rolę odgrywa koncepcja medycyny spersonalizowanej, na czele z technologią cyfrowego bliźniaka, która jest niewątpliwie kolejnym przełomem w medycynie.
Jesteśmy świadkami wielkiego postępu technologicznego, który otwiera przed nami nowe możliwości, a wśród nich znajdują się również takie, które do niedawna kojarzyły nam się z bardzo odległą przyszłością. Rozwój sztucznej inteligencji, wirtualnej rzeczywistości, internetu rzeczy, cloud computing czy technologii big data wyznacza nowe kierunki rozwoju na wielu płaszczyznach. Branża medyczna, idąc z duchem czasów, wchłania maksymalnie nowatorskie rozwiązania. W centrum uwagi pozostaje pacjent, który teraz może czuć się wyjątkowo zaopiekowany. Medycyna spersonalizowana, zdigitalizowana, jest najbardziej precyzyjną odpowiedzią na jego potrzeby. Dzięki technologii cyfrowego bliźniaka naukowcy i lekarze mają możliwość w sposób bardzo szczegółowy analizować każdą osobę - od badań, poprzez predykcję rozwoju jednostek chorobotwórczych, przeprowadzanie wnikliwych diagnoz do stosowania idealnie dobranych terapii.
Technologia digital twinning, czyli cyfrowego bliźniaka, może być i jest wykorzystywana w bardzo wielu dziedzinach. Dzięki zaawansowanym urządzeniom pobierającym i analizującym przeróżne dane, które są zestawiane z historycznymi informacjami na określony temat, możliwe jest tworzenie i czerpanie nieocenionych korzyści z cyfrowych kopii. Aby zrozumieć jak uniwersalny jest to temat można odnieść się np. do zespołów Formuły 1, które dzięki takiemu rozwiązaniu w sposób niezawodny testują swoje teamy. Firmy produkcyjne, korzystając z tej technologii, zwiększają wydajność, obniżają koszty np. poprzez przewidywanie usterek przed ich wystąpieniem. Postępowy producent samochodów Tesla na bazie digital twin aktualizuje oprogramowanie każdego samochodu. Singapur ma swoją zdigitalizowaną wersję, aby lepiej projektować ulice i budynki. Wszystkie te rozwiązania ogromnie usprawniają funkcjonowanie poszczególnych dziedzin. Cyfrowe bliźniaki w medycynie są prawdziwym przełomem, który zmienia podejście do licznych terapii i badań.
Popularne już dziś narzędzie, jakim jest portal pacjenta, a w nim teczka pacjenta, teczka dziecka oraz naszych bliskich, są początkowym etapem budowania zaawansowanego narzędzia, jakim jest cyfrowy bliźniak. Docelowo powinny się tam znaleźć wszelkie możliwe dane – począwszy od tych historycznych, związanych z narodzinami, wizytami u wszystkich specjalistów, wyniki laboratoryjne, obrazowe, wizyty w szpitalu. Ale to nie wszystko. Często bardzo wiele wnoszą w pełen obraz osoby informacje o stylu życia, pracy, miejsca zamieszkania, informacje dotyczące rodziny, w tym np. obciążenia genetyczne. Mając dostęp do takich danych możliwe jest stworzenie wirtualnej kopii pacjenta, a dzięki temu można, porównując zestawienia, symulować i przewidywać przyszłe reakcje organizmu. Wielką pracę wykonuje tu sztuczna inteligencja, która dostarcza niezbędnych wniosków lekarzom.
Dzięki tej nowoczesnej teczce pacjenta lekarze i terapeuci mogą wdrażać zintegrowane systemy opieki nad pacjentem. Specjalista jest w stanie zaprogramować cały sposób życia osoby poddanej terapii, zależny od jej stanu obecnego, ale i przewidywanego w przyszłości. Co więcej, terapeuta może nie tyko dokładnie leczyć obecne schorzenia, ale jest w stanie ocenić ryzyko pojawienia się chorób w przyszłości (więc i im zapobiegać). Cyfrowy bliźniak to też wzór, na którym można symulować przebieg zabiegów, skomplikowanych operacji, które są proponowane pacjentowi. Technologia ta maksymalnie zabezpiecza jego stan i zdrowie.
Eksperci są zgodni, że przyszłość medycyny opiera się na dużym wsparciu technologii, a sztuczna inteligencja ma w tym swój ogromny udział. W niedalekiej przyszłości każdy z nas będzie miał swojego bliźniaka. Obecne już dziś usługi, takie jak dostępność historii badań online, szybkie, wirtualne konsultacje wyników obrazowych i coraz bardziej rozbudowane teczki pacjenta, będą wciąż udoskonalane.
Już dziś naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują nad wykorzystywaniem cyfrowych bliźniaków do monitorowania przebiegu ciąży i ryzyka powikłań z nią związanych, zanim pojawią się niebezpieczne objawy.
- We współczesnym świecie, w dobie rozwoju sztucznej inteligencji, bardzo dużo pracujemy na danych, więc te dane będą nam odzwierciedlały pewne pomiary wynikające z historii ciąży czy pomiarów biomedycznych na bieżąco, czy opinii zarówno osoby zainteresowanej jak i specjalistów, lekarzy, którzy opiekują się pacjentem – powiedział na antenie 1PR, profesor Jacek Rumiński, kierownik Katedry Inżynierii Biomedycznej Politechniki Gdańskiej.
Prace nad wykorzystaniem wspaniałej technologii, jaką jest digital twinning, są już zaawansowane. Innym przykładem, na tle wielu innych, jest projekt Amsterdam University Medical Center. Badacze, a wśród nich zespół naukowców z 12 krajów, otrzymali od Komisji Europejskiej grant w wysokości 10 mln euro na opracowywanie tzw. cyfrowych bliźniaków w celu oceny najlepszego leczenia pacjentów po udarze. Dzięki symulacji lekarze będą mogli ocenić który sposób leczenia jest skuteczny, a który nie. Skorzysta na tym pacjent, otrzymując optymalne leczenie.