Зміст доступний лише польською мовою.

16.02.2024

Najważniejsze jest zdrowie

Początek roku to moment, w którym możemy przyjrzeć się skrupulatnie minionym miesiącom, dokonać analizy, wyciągnąć wnioski… i podjąć decyzje o wprowadzeniu zmian w naszym życiu. W tym roku przede wszystkim chcemy zadbać o nasze zdrowie – to pragnienie ponad 60% ankietowanych, zgodnie z najnowszym raportem Ipsos.

Blisko połowa Polaków mających minimum 16 lat przyznaje, że ma noworoczne postanowienia. W tym roku większość uznała, że to zdrowie i związane z nim postawy są najważniejsze. Od czego zacząć? Od poprawienia swojej sprawności fizycznej – przyznało 66% mieszkańców kraju nad Wisłą. 50% indagowanych chciałoby poprawić swoją dietę, a 43% zrzucić zbędne kilogramy.

Oszczędzanie pieniędzy, czytanie większej ilości książek czy spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi – to kolejne pozycje.

Świadomość społeczna w zakresie aktywności i zdrowego stylu życia na plus

Badanie MultiSport potwierdza, że tężyzna fizyczna jest dla nas ważna, co więcej, mamy świadomość swoich zaniedbań w tym temacie i stąd pewnie pod koniec grudnia deklarujemy poważniejsze podejście do treningów. Zdajemy sobie sprawę z tego, że uprawianie sportu pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, ale głównie, jeśli jest to aktywność regularna. Aż 20% osób aktywnych 1-2 razy w tygodniu i 33% aktywnych 1-3 razy w miesiącu, uważa, że ćwiczą za mało. Wyniki badania mówią, że aż 88% z nas ma przekonanie, iż aktywność fizyczna jest istotnym elementem profilaktyki zdrowotnej, a 87%, że ćwiczenia wpływają na poprawę zdrowia psychicznego.

-Te wyniki nie dziwią. Każdy, kto regularnie angażuje się w wysiłek fizyczny, zauważa, wśród pozytywnych efektów ruchu również lepszy nastrój, wyższy poziom energii, bardziej pozytywne nastawienie do otaczającej go rzeczywistości. Są to efekty trudne do przeszacowania, m.in. dlatego, że w dużej mierze determinują wszystkie inne obszary życia – powiedziała Iwona Piątkowska, doktor nauk o kulturze fizycznej w zakresie nauk biomedycznych, dietetyk.

1/3 Polaków nie uprawia sportu

Smutny wniosek płynący z badania mówi, że aż 1/3 Polaków nie podejmuje żadnych aktywności fizycznych, nawet spacerów. Co więcej, nie zmienia się to od lat. W grupie tej przeważają osoby po 60. roku życia. W roku 2023 64% z nas zadeklarowało, że uprawia sport przynajmniej raz w miesiącu. Najbardziej aktywne osoby ćwiczą 3 razy w tygodniu i stanowią one 35%.

Co zaleca Światowa Organizacja Zdrowia?

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby dzieci i młodzież codziennie ćwiczyły przez 60 minut w sposób umiarkowany lub o wysokim stopniu natężenia. Treningi bardzo intensywne powinny zajmować w tej grupie przynajmniej 3 dni w tygodniu. Osoby dorosłe powinny wykonywać w ciągu tygodnia 150-300 minut aerobowej fizycznej aktywności umiarkowanej, a te intensywna aktywność powinna zajmować 75-150 minut.

Jak zacząć?

Niezależnie od tego, czy udało nam się wytrwać w swoich postanowieniach z zeszłego roku, czy nie, warto, przy pracy nad tymi najnowszymi, działać w sposób przemyślany i świadomy. Potraktujmy nasz pomysł zadbania o zdrowie jako inwestycję w siebie, rozłóżmy temat na czynniki pierwsze, bądźmy konsekwentni i uparci. Wybierzmy formę aktywności, którą lubimy i zastanówmy się nad stałym dniem/godziną naszych ćwiczeń. Mierzmy jednak siły na zamiary! Niech nasze plany będą realne – tylko wtedy będziemy w stanie je spełnić. Nie bójmy się prosić o pomoc – ćwiczmy pod okiem fachowców, przynajmniej na początek. Poszukajmy towarzystwa – może sąsiadka, przyjaciel, córka? Takie rozwiązanie daje dostarcza dodatkowej motywacji. Bądźmy dobrzy dla siebie – chwalmy siebie samych za postępy, ale przede wszystkim za konsekwencję.

← повернутися до списку статей